Licencja na transport zwierząt

Zmienione zasady i przepisy obowiązujące wewnątrz państw członków Unii Europejskiej, utrudniły od niedawna życie przewoźnikom, którzy zajmowali się przewozem zwierząt.

Do niedawna dozwolone było transportować wszystkie zwierzęta (poza rybami) bez konieczności posiadania dodatkowych przewóz zwierząt szkolenie i uzyskania specjalistycznych zezwoleń.

Aktualnie transport zwierząt licencja na przejazd ze zwierzętami nie jest wymagana do przewozu ryb ( może dlatego, że ryby to nie zwierzęta :)).
Jakie ma to skutki dla dotychczasowych  przewoźników?

Zasadniczo podwyższa to koszty transportu, przede wszystkim dlatego, że licencja transportowa na usługi transportowe  zwierząt wydawana za sprawą powiatowego lekarza weterynarii, wydawana jest na osobę, nie na firmę.

Postępowanie, które w założeniach miało zagwarantować zwierzętom humanitarne traktowanie, uderza przewoźników po kieszeni, z tej przyczyny, że aby licencja została osobie wydana, musi ona zdać przewóz żywca kurs uczący zasad przewozu zwierząt i potwierdzić swoje kompetencje zawodowe.

Kto może prowadzi takie kursy? Są to przeważnie te same firmy, które prowadzą szkolenia kierowców.  Robiąc szkolenie uprawniające do otrzymania licencji na przewóz zwierząt w takiej firmie, są szanse na szybsze zweryfikowanie wniosku licencyjnego.

Uzupełnienie: Wikipedia.
~getWiki(Uprawnienia_i_certyfikaty_zawodowe)~