Kąpiele w solach pomagają leczyć choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, nerwobóle, gościec, stany pourazowe i pooperacyjne narządów ruchu. Rozpoczynamy zawsze od kąpieli chłodniejszych (35-37°C), a potem możemy korzystać z gorących (38-42°C). Do wanny wsypujemy sól uzdrowiskową, np. kingę czy bocheńską, według przepisu na opakowaniu. Kąpiel powinna trwać 10-20 minut. Najlepiej robić ją przed snem, który jest przedłużeniem tego leczniczego zabiegu.
W soli z Morza Martwego
Wydobywana z dna Morza Martwego sól zawiera minerały i pierwiastki śladowe (m.in. magnez, potas, wapń, brom, jod), a mało chlorku sodu. Wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku, wygładza skórę i skutecznie zapobiega nadmiernemu jej wysuszaniu. Pół kilograma soli wsypujemy do wanny z wodą o temperaturze ok. 37°C i pozostajemy w niej 20-30 minut.
Ujędrniające
Do przygotowania takiej kąpieli najlepsza jest sól z Morza Martwego lub różne gotowe pachnące mieszanki.
Wsyp do wanny mieszankę soli mineralnych, np. wielickiej, ciechocińskiej, kłodawskiej i wlej ciepłą wodę. Zanurz się w kąpieli na 5-10 min. Następnie ciało wymasuj miękką rękawicą lub szczotką zwilżoną solą, najlepiej zwykłą kuchenną, aż do uzyskania delikatnego zaróżowienia się skóry. Na koniec całe ciało spłucz dokładnie chłodnym prysznicem i wklep ujędrniający balsam.
Najlepszy efekt uzyskasz, stosując zabieg co drugi dzień przez 3-4 tygodnie. Na co dzień staraj się dodatkowo używać mydeł wzbogaconych solą pochodzącą z Morza Martwego.
Relaksacyjne
Wsyp do wanny z ciepłą wodą trzy garście soli, dolej 10-15 kropli olejku lawendowego i zanurz się na kwadrans. Na koniec dokładnie opłucz skórę czystą wodą. Możesz też wykorzystać gotowe mieszanki soli aromatyzowanej lawendą.
Odświeżające dla stóp
Zanurz stopy na 10 minut w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek soli kąpielowej lub kuchennej i kilku (8-10) kropli olejku eterycznego o działaniu antybakteryjnym i odświeżającym. Najodpowiedniejszy jest miętowy, rozmarynowy i herbaciany. Sól zmiękczy skórę na stopach i złagodzi zmęczenie.
Domowa solanka
Gruba sól kamienna może porysować dno akrylowej wanny, lepiej ją wcześniej rozpuścić. Dobrym sposobem jest zawieszenie jej w płóciennym woreczku na kranie, pod strumieniem. Można też zalać sól w wannie gorącą wodą, a gdy się rozpuści, stopniowo dolewać chłodniejszą. Optymalna temperatura orzeźwiającej porannej kąpieli to ok. 30°C. Natomiast relaksująca kąpiel wieczorna może być cieplejsza nawet o 8 stopni. ■
Suplement diety Alveo wspomaga oczyszczanie organizmy z toksyn.
![]() Perfekcyjny wygląd – kulturystyka i fitness, więcej… |
Przed przeczytaniem tej książki moja ogólna kondycja już była na dość wysokim poziomie i myślałem ze dużo wiem o wysiłku. Jednak w tej książce znalazlem nowe, bardzo ważne i cenne informacje. Dotyczyły one przede wszystkim szczegółów dotyczących treningu i diety. A diabeł jak wiadomo tkwi w szczegółach :). Jak zastosowałem się do wskazówek autora bez „odpuszczania” efekty były widoczne już w ciągu 2 tygodni! Tylko oczywiście trzeba być konsekwentnym. Ta publikacja sprawiła, że uporządkowałem dotychczasowe informacje i doświadczenia, poznałem nowe rozwiązania i wszystko ułożyło się w jedną spójną całość. Gorąco polecam!
2007-10-02 Karol Szwałek |